A plágiumellenőrző szoftver alkalmazásának eljárási rendje
Tájékoztató a hallgatók részére!
I. Bevezetés
Az Óbudai Egyetem Rektori Tanácsa arról döntött, hogy a plágiumkereső szoftver alkalmazásával is, biztosítani kívánja, hogy a záróvizsga-bizottság elé kerülő a szakdolgozatok/diplomamunkák a minőségi elvárásoknak megfeleljenek.
II. A plágium fogalma és szabályozása
A plágium más szerzők gondolatainak, fogalmainak, szavainak, mondatainak használata anélkül, hogy erre az írás készítője írásában utalna.
A plágium mások szellemi termékeinek jogtalan használata, azonban ez nem azt jelenti, hogy nem lehet mások gondolatait ismerni és felhasználni, de nem lehet őket sajátunkként feltüntetni. Egy dolgozatban minden olyan gondolatról, amely mögött nem áll hivatkozás, a dolgozat szerzője azt állítja, hogy az az ő saját, eredeti gondolata.
A Tanulmányi- és Vizsgaszabályzat (32.§) és a Tanulmányi Ügyrend (V. rész 6.1) szabályozza a plágium tilalmát,
"32.§ (1) ... A szakdolgozat készítése önálló munkát igényel, amelynek során tilos más szellemi termékével való visszaélés (plágium). ..."
"V. rész 7. számú melléklet .... A hallgató köteles beadott írásbeli munkájához - abba beleköttetve - csatolni azon nyilatkozatát, miszerint fegyelmi felelőssége tudatában kijelenti, hogy az írásmű saját munkája..."
rögzíti a konzulens, a bíráló és a záróvizsga bizottság tagjainak kiemelt feladatát a más szellemi termékével való visszaélés felismerésében és megakadályozásában,
32.§ (6) Más szellemi termékével való visszaélés felismerésére és megakadályozására a konzulens, a bíráló és a záróvizsga bizottság tagjai kiemelten figyelmet fordítanak."
valamint kimondja ezen visszaélések következményeit.
"V. rész 7. számú melléklet ...A plágium elkövetésének mértékére tekintettel, valamint a fokozatosság elvének figyelembevételével a plágium szankciója lehet: értékelhetetlen dolgozat, elégtelen osztályzat, fegyelmi eljárás. ..."
III. Plágiumkereső szoftver és a digitális archiválás
A fent leírtaknak megfelelően és ezen elvek betartásának elősegítése érdekében az Óbudai Egyetem egy, a plágium kiszűrésére szolgáló programot használ a 2011/12-es tanév első félévétől. Minden, záróvizsgára beadott szakdolgozatra és diplomamunkára ez a típusú ellenőrzés kötelezően kiterjed.
A plagizálást ellenőrző szoftver egy komplex egyetemi program részeként működik, melynek fontos eleme a Könyvtár által szolgáltatott repozitórium szoftver (Óbudai Egyetem Digitális Archívum), mely alkalmas digitális tartalmak kezelésére, lehetővé teszi a szakdolgozatok elektronikus formában való tárolását, archiválását és kereshetővé tételét.
2020/21/1. félévben a Neptun rendszeren keresztül kell a szakdolgozatokat beadni.
A szakdolgozat/diplomamunka beadás kezdete: 2020. november 30. 14:00
A szakdolgozat/diplomamunka beadásának határideje: 2020. december 15. 23:59
A beadás folyamatának részletes leírása itt megtekinthető >>
A szakdolgozat/diplomamunka feltöltésének folyamata és feltételei a Neptun rendszerbe:
a. "A szakdolgozat/diplomamunka bírálatra kiadható."
b. "A szakdolgozat/diplomamunka nem adható be."
Ha még csak a folyamat elején tart és most választ témát miből fog szakdolgozatot írni, akkor olvassa el az elábbi tájékozazót:
Szakdolgozati témajelentkezés folyamata a Neptun rendszer hallgatói webes felületén
Szakdolgozat kezelés folyamata a Neptun rendszer oktatói webes felületén
Plágiumellenőrzött szakdolgozatok megtekintése, bírálat feltöltése a Neptun rendszer oktatói webes felületén