Szakmai Tudományos Műhely

"Szakmai Tudományos Műhely"
nyilvános szakmai ismeretterjesztő előadássorozat
az Egyetem Bánki Donát Kollégiumában
A 2009/10-es tanév II. félévében kezdte meg működését az Egyetem Bánki Donát Kollégiumában, a "Szakmai Tudományos Műhely" névre hallgató, nyilvános szakmai ismeretterjesztő előadássorozat. A szervezők elképzelése az volt, hogy lehetőséget biztosítson kollégáink számára szakmai és tudományos tevékenységük, esetleg hobbyjuk bemutatására, a hallgatók körében történő népszerűsítésére, és új típusú kapcsolatok építésére. Az előadássorozat meghirdetésének további célja volt, hogy az egyetem oktatóinak bevonásával olyan ismeretterjesztő előadásokat hirdessünk meg a hallgatók számára, melyek alapvetően nem a tantervi órák anyagaihoz kötődnek, de lehetőséget kívánnak biztosítani arra, hogy az oktatók és hallgatók kötetlen keretek és beszélgetések között találkozhassanak, illetve szakmai érdeklődésüknek megfelelően ismereteiket bővítsék. Reményeink szerint ezek az előadások segítenek hallgatóinknak a komplex mérnöki gondolkodás és szemlélet kialakulásában, illetve felkelti érdeklődésüket a szakmai tudományos munka iránt, és minél több hallgató kap kedvet, hogy bekapcsolódjon a Karokon működő tudományos műhelyek tevékenységébe. Ennek szellemében a tavasz során a következő előadások hangzottak el:
  • Dr. Legeza László főiskolai docens (BGK) "A mérnök és az etika"
  • Dr. Horváth Sándor egyetemi docens (BGK) "Galamb József és a Ford T-modell"
  • Dr. Szunyogh Gábor főiskolai tanár (BGK) "Barlangkutatás mérnöki szemmel"
  • Dr. Jancsó András adjunktus (BGK) "Repülőgép-modellezés"
Az előadások színvonala és a részvételi szándék megerősítette azt az elképzelést, hogy van létjogosultsága az ilyen típusú szervezett programoknak a hallgatók körében. A tavaszi előadássorozat beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A hallgatóság, az eddig csak a katedráról oktató tanáraikat egészen más oldaláról is megismerhette. A most induló tanévben is folytatódik a szakmai program. Az előadók felkérése és az előadások témájának összeállítása során a szervezők arra törekedtek, hogy minél több Kar oktatója kapcsolódjon be a programba, illetve a témaválasztások minél színesebbek legyenek. Az időterv összeállításakor viszont azt is figyelembe kell venni, hogy a hallgatók mozgósíthatósága a szorgalmi időszakon belül leszűkül, a szeptember közepétől december elejéig tartó időszakra. Ennek megfelelően az őszi félévben öt előadás kerül meghirdetésre. Az előadások kéthetente, szerda esténkként 18:00 - órakor kezdődnek a Bánki Donát Kollégium (1065 Budapest, Podmaniczky utca 8.) földszinti nagytermében. Az első előadásra szeptember 29-én kerül sor.

A 2010/11-es tanév I. félévre felkért előadók és témák:

2010. szeptember. 29. "Bánki Donát élete és munkássága"
Előadó: Dr. Horváth Sándor egyetemi docens (BGK)

2010. október 13. "Egzotikus sportkocsik története"
Előadó: Négyesi Pál ügyvezető igazgató (Ceauto Kft.)

2010. október 27. "Az érzelmi agy és az emberi viselkedés"
Előadó: Ferenczi Éva főiskolai docens (KGK)

2010. november 10. "A személyiség hatalma"
Előadó: Suplicz Sándor főiskolai docens (BGK)

2010. november 24. "Társadalmi csapdák"
Előadó: Boda Attila tagkollégiumi igazgató (KOLL)

Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!

Budapest, 2010. szeptember 24.

Balogh József  s.k.
kollégiumigazgató